Poznaj nasze inwestycje

Unieś się na fali nowoczesnej
architektury i zamieszkaj
w jednej z naszych inwestycji

Program pierwsze mieszkanie dla młodych – dla kogo?

Strona główna » Blog » Program pierwsze mieszkanie dla młodych – dla kogo?
Program pierwsze mieszkanie dla młodych - dla kogo?

Spis treści

Obecna sytuacja gospodarcza stawia wiele osób młodych i w średnim wieku przed koniecznością wynajmowania lokalu mieszkalnego, zamiast pozyskania go na własność. Rządowa propozycja w postaci programu pierwsze mieszkanie dla młodych, która weszła w tym roku, ma zagwarantować osobom przed 45. rokiem życia ułatwienia w zakupie swojej pierwszej nieruchomości i zapewnienie uzyskania kredytu z preferencyjnym oprocentowaniem 2%.

Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z programu pierwsze mieszkanie warto dowiedzieć się, dla kogo jest ono przeznaczone i jakie są dokładne warunki, które należy spełnić, aby móc z niego skorzystać.

Warunki programu pierwsze mieszkanie 2023 – dla kogo został przygotowany?

Jednym z pierwszych i ważniejszych pytań dotyczących programu pierwsze mieszkanie 2023 jest, dla kogo rząd przygotował ulgi na zakup nieruchomości. Zgodnie z założeniami projektu, mogą przystąpić do niego osoby nie starsze, niż 45 lat, które do tej pory nie były posiadaczami żadnej nieruchomości – działki, lokalu usługowego, mieszkania czy domu ani nie przysługuje im spółdzielcze prawo do żadnej nieruchomości. W programie brana jest pod uwagę także historia osoby ubiegającej się o kredyt z niższą, stałą stopą oprocentowania oraz ewentualne kwestie spadkowe czy darowizny. W przypadku par przynajmniej jedna z wnioskujących osób będzie musiała spełniać ten warunek, aby móc otrzymać bezpieczny kredyt 2%.

Często pojawiającym się pytaniem jest również to, czy program pierwsze mieszkanie dotyczy budowy domu. Zgodnie z założeniami rządowego wsparcia, bezpieczny kredyt ma pomóc zamieszkać młodym osobom i rodzinom we własnych czterech ścianach. Pomoc rządowa obejmuje więc również budowę domu. Wiadomo jednak, że obecnie samodzielny zakup działki budowlanej, jej uzbrojenie i wybudowanie budynku mieszkalnego o powierzchni pozwalającej żyć komfortowo kilkuosobowej rodzinie, to koszt daleko wyższy, niż kwota rządowej pomocy. Właśnie z tego powodu to mieszkania deweloperskie, takie jak znakomite osiedle Kaskada Jesień w Gdańsku, które można obejrzeć pod adresem: https://proneko.pl/inwestycje/kaskada-jesien/, cieszą się zdecydowanie największym zainteresowaniem.

Od kiedy program pierwsze mieszkanie wchodzi w życie?

Zgodnie z planem, projekt pierwsze mieszkanie dla młodych ruszył w drugiej połowie tego roku. Dokumenty o przystąpienie do programu można składać już od 1 lipca 2023 roku. Od tej chwili możliwe jest wnioskowanie o bezpieczny kredyt ze stałym oprocentowaniem w wysokości 2%. Jego główną zaletą jest rządowe zabezpieczenie, które obejmuje dopłatę do różnicy w wysokości oprocentowania przez okres 10 lat. Kwota, o jaką można wnioskować, to w przypadku samotnej osoby 500 tys. złotych, a w przypadku pary – 600 tys. złotych.

Jakie nieruchomości można zakupić za pieniądze z programu pierwsze mieszkanie?

Program pierwsze mieszkanie pozwala na uzyskanie kredytu hipotecznego na preferencyjnych warunkach, a następnie wybudowanie domu lub zakup nieruchomości z rynku pierwotnego, lub wtórnego. Mając w rękach taką okazję, zdecydowana większość zainteresowanych decyduje się na poszukiwanie nowoczesnych, funkcjonalnych mieszkań w przyjemnych dzielnicach miasta. Od kiedy program pierwsze mieszkanie zaczął działać, wyszukiwarki najbardziej doświadczonych w tym temacie deweloperów, dostępne pod linkiem: https://proneko.pl/znajdz-mieszkanie/, cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Pozwalają na szybkie przejrzenie ofert dobrze skomunikowanych, funkcjonalnych mieszkań, wybudowanych w najbardziej atrakcyjnych częściach miasta.

Co zmieni się na rynku nieruchomości, od kiedy wszedł program pierwsze mieszkanie?

Z pewnością w krótkim czasie będzie można zaobserwować znacznie większy ruch na rynku nieruchomości, związany z programem pierwsze mieszkanie. Opcja zakupu nowego mieszkania jest najkorzystniejszym rozwiązaniem w przypadku młodych osób, które nie mają zbyt wielkiego doświadczenia w tej materii lub ze względu na pracę nie mogą pozwolić sobie na przeznaczenie swojego czasu na gruntowny remont nieruchomości zakupionych z drugiej ręki. Z pewnością wiele młodych osób w najbliższym czasie spełni swoje marzenia o własnym, nowoczesnym mieszkaniu, bez większego stresu i wyrzeczeń. Zawsze warto też poprosić dewelopera o pomoc w wyborze odpowiedniego lokalu i przejście przez etap składania niezbędnych dokumentów.

Przeczytaj również