Poznaj nasze inwestycje

Unieś się na fali nowoczesnej
architektury i zamieszkaj
w jednej z naszych inwestycji

Na co zwracać uwagę przy odbiorze mieszkania?

Strona główna » Blog » Na co zwracać uwagę przy odbiorze mieszkania?
Na co zwracać uwagę przy odbiorze mieszkania?

Kupno mieszkania to nie tylko radosna chwila wprowadzenia się do nowego domu, ale także cały szereg formalności i procedur, którymi warto się zainteresować. Jednym z najważniejszych etapów jest odbiór mieszkania od dewelopera. Czym się kierować, na co zwrócić uwagę i jak się przygotować? To pytania, na które odpowiemy w poniższym artykule.

Zacznijmy od kwestii czasu. Możesz się zastanawiać, ile trwa odbiór mieszkania od dewelopera? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ wiele zależy od konkretnej sytuacji i dewelopera. Proces może trwać od kilku godzin do nawet całego dnia. Dlaczego tak długo? Odbiór mieszkania, przykładowo na Osiedlu Kaskada na Jasieniu to nie tylko podpisanie dokumentów, ale przede wszystkim dokładne sprawdzenie nieruchomości. Z tego względu warto przeznaczyć odpowiednią ilość czasu i nawet zabrać ze sobą fachowca, który pomoże w dokładnej ocenie stanu technicznego mieszkania.

Odbiór mieszkania, na co zwrócić uwagę: dokumentacja, instalacje i wykończenie

Kiedy zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania, zawsze warto zacząć od dokumentacji. Upewnij się, że wszystkie dokumenty są kompletne i zgodne z tym, co ustalono w umowie. Nie tylko chodzi tu o umowę deweloperską, ale także o wszelkie aneksy, specyfikacje wykończeń, czy nawet korespondencję e-mailową, w której mogły być zawarte dodatkowe ustalenia. Dokumentacja ta jest podstawą do weryfikacji, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z umową. Sprawdź również, czy na wszystkich planach i rysunkach technicznych są naniesione wszystkie zmiany, które były dokonywane w trakcie budowy.

Co sprawdzić przy odbiorze mieszkania w kontekście wykończenia? Ta kategoria jest bardzo szeroka i obejmuje zarówno jakość użytych materiałów, jak i drobne szczegóły, które mogą wpłynąć na komfort użytkowania. Przede wszystkim zwróć uwagę na ściany – czy nie ma na nich rys, ubytków w tynku czy innych uszkodzeń. Oceń stan podłóg, sprawdź, czy parkiet jest dobrze ułożony, czy płytki są równo i solidnie zamocowane. Nie zapomnij również o suficie. Upewnij się, że nie ma żadnych plam, rys czy odbarwień. Każdy, nawet najmniejszy element, jest tu ważny.

Zastanawiając się, na co zwrócić uwagę podczas odbioru mieszkania od dewelopera, warto skoncentrować się również na instalacjach technicznych. To bardzo ważny element, który bywa często niedoceniany. Sprawdź, czy wszystkie punkty elektryczne działają, czy nie ma problemów z instalacją hydrauliczną, czy ogrzewanie działa bez zarzutu. Obejmuje to również wszystkie sprzęty AGD, które są w mieszkaniu – od piekarnika, przez zmywarkę, aż po pralkę. Ewentualne braki czy usterki najlepiej jest od razu zgłosić, by deweloper mógł je jak najszybciej usunąć.

Odbiór mieszkania – co sprawdzać? Okna i drzwi oraz przestrzenie wspólne

Okna i drzwi to nie tylko estetyka, ale i funkcjonalność oraz bezpieczeństwo. Co sprawdzić przy odbiorze mieszkania w tym aspekcie? Zacznij od mechanizmów otwierania i zamykania – czy działają płynnie i czy są solidnie wykonane. Sprawdź również, czy wszystkie uszczelki są na swoim miejscu i czy nie ma żadnych widocznych uszkodzeń. Zwróć uwagę także na klamki i zamki – czy są solidne i działają bez zarzutu. Jakiekolwiek usterki warto od razu zgłosić, żeby deweloper miał możliwość ich szybkiego naprawienia.

Nie zapominaj również o przestrzeniach wspólnych. Niezależnie od tego, czy kupujesz mieszkanie w bloku, czy w kamienicy, zawsze masz do czynienia także z elementami ogólnodostępnymi. Tu również warto zwrócić uwagę na różne aspekty, takie jak stan klatki schodowej, funkcjonalność windy, czy stan techniczny przestrzeni zielonych i placów zabaw, jeśli takie są dostępne. Upewnij się, że są one zgodne z tym, co zostało obiecane na etapie zawierania umowy.

Znalezienie odpowiedniego mieszkania, oraz jego odbiór, to jeden z kluczowych momentów na drodze do posiadania własnego kąta. Nie można go traktować po macoszemu. Odpowiedzi na pytania co sprawdzić przy odbiorze mieszkania czy ile trwa odbiór mieszkania od dewelopera, są bardzo różnorodne i zależą od wielu czynników. Dlatego warto być do tego procesu dobrze przygotowanym i nie zostawiać niczego przypadkowi. Jeżeli zwrócisz uwagę na wyżej wymienione elementy, znacznie zwiększysz szanse na to, że Twoja inwestycja, będzie udana i przyniesie Ci dużo radości.

Przeczytaj również