Poznaj nasze inwestycje

Unieś się na fali nowoczesnej
architektury i zamieszkaj
w jednej z naszych inwestycji

Jaki metraż będzie najlepszy dla 4-osobowej rodziny?

Strona główna » Blog » Jaki metraż będzie najlepszy dla 4-osobowej rodziny?
Jaki metraż będzie najlepszy dla 4-osobowej rodziny?

Według statystyk model rodziny oparty na dwóch opiekunach i dwójce dzieci zdecydowanie dominuje w Polsce, stając się wyznacznikiem i informacją m.in. dla deweloperów. Faktycznie też, zapytania o lokale mieszkalne w nowym budownictwie dla czterech osób pojawiają się najczęściej.

Co w takim razie warto wiedzieć w tej kwestii, jaki metraż dla 4-osobowej rodziny jest optymalny i jak go obliczyć? Czy średnia wielkość mieszkań w Polsce odpowiada przyjętym standardom? Czym się kierować podczas wybierania odpowiedniego miejsca dla siebie i bliskich?

Jaki metraż mieszkania przysługuje na 1 osobę?

Deweloperzy, projektując nieruchomości z myślą o konkretnych grupach mieszkańców, muszą uwzględniać ich potrzeby, w tym wielkość poszczególnych lokali oraz kolejnych pomieszczeń. Jaki metraż mieszkania przysługuje na 1 osobę? Chociaż prawo budowlane nie określa jasno, ile dokładnie metrów kwadratowych powinno mieć mieszkanie dedykowane 4-osobowej rodzinie, za wzór można wziąć mieszkania socjalne, w których takie wymogi już są uwzględniane. Według przepisów, przy jednej osobie żyjącej samotnie, wolna przestrzeń przypadająca na nią nie może być mniejsza niż 10 m², jeśli w mieszkaniu są również inne osoby, to lokal powinien być na tyle duży, aby na jedną osobę nie przypadało mniej, niż 5 m². W ten sposób łatwo obliczyć absolutne minimum powierzchniowe i warunki, jakie musi spełniać wymarzone mieszkanie. Przyjęło się więc w kwestii tego, jaki metraż będzie najlepszy dla 4-osobowej rodziny, że optymalna powierzchnia mieszkania przy modelu 2+2 to minimum 60 m². Dlatego właśnie o taki – lub większy – metraż najczęściej pytają rodziny, które szukają dla siebie komfortowego i nowoczesnego, nowego mieszkania w Trójmieście. Tylko w takim wypadku jak obliczyć jego dokładny rozmiar, uwzględniając wszystkie dodatki, jak balkon czy skosy?

Co wlicza się w metraż mieszkania?

Aby poprawnie obliczyć wielkość lokalu, trzeba wiedzieć, co wlicza się w metraż mieszkania. To szczególnie istotne przy zakupie mieszkań z rynku pierwotnego w Gdańsku, gdzie różnorodność wśród nieruchomości jest naprawdę ogromna. Warto również odróżnić powierzchnię użytkową od metrażu mieszkania, bo chociaż oba pojęcia brzmią podobnie, odnoszą się do różnych kwestii, ujmowanych w ogłoszeniach sprzedaży nieruchomości. Aby sprawdzić, co wlicza się w metraż mieszkania, trzeba wziąć pod uwagę dwie obowiązujące w Polsce normy: PN-ISO 9836”1997 oraz PN-ISO 9836:2015-12, które stały się obligatoryjne od 19 września 2020 roku. Wykonując obliczenia samodzielnie, należy sprawdzić w umowie podpisanej z deweloperem, która z tych dwóch norm została wzięta pod uwagę. Pierwsza z nich zakłada włączenie do powierzchni użytkowej mieszkania przestrzeni pod ścianami działowymi, druga z nich wyłącza z obliczeń ściany wewnętrzne. Do powierzchni użytkowej wlicza się wszystkie znajdujące się w lokalu przestrzenie, pomijając strych, loggie, szafy, schowki ścienne oraz tarasy. W tym względzie bardzo często pojawia się dodatkowe pytanie, czy balkon wchodzi w metraż mieszkania? Jak się okazuje, to najczęstsza pułapka, w jaką można dać się złapać, ponieważ balkon nie wlicza się w powierzchnię użytkową mieszkania.

W obliczeniach trzeba uwzględnić jeszcze jeden parametr, który ma wpływ na wiele ważnych zagadnień, jak cena za metr kwadratowy, ale również ustaloną kwotę czynszu w comiesięcznych opłatach. Chodzi tu o wysokość pomieszczeń, szczególnie istotną przy nieruchomościach wyposażonych w skosy, jak domki z poddaszem. Jeśli wysokość od podłogi do sufitu jest większa lub równa 2,2 m, to powierzchnia liczy się w 100%, w zakresie od 2,2 do 1,4 m już tylko w 50%, a jeśli wysokość ta jest mniejsza niż 1,4 m – w ogóle nie wlicza się tej wartości do metrażu.

Jak i co może zmienić się przy wyliczaniu metrażu mieszkania?

Wiesz już, co wlicza się w metraż mieszkania oraz jak wykonać poszczególne obliczenia. Ostatecznie jednak najczęściej w przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego, wykonane obliczenia powykonawcze mogą się nieco różnić od tych podanych w umowie przez dewelopera. Wszystko dlatego, że w trakcie budowy czy wykończenia wnętrz pojawiają się czasem niuanse wymagające wprowadzenia korekty, jak na przykład zastosowanie grubszej warstwy tynku, wyższej wylewki czy zmiany wynikające z charakteru konkretnych materiałów, na przykład grubości cegieł. Ostatecznie jednak nie powinny być to bardzo duże rozbieżności w metrażu. Szczególnie jeśli wziąć pod uwagę, że statystycznie w 2020 roku średni metraż mieszkania w Polsce wynosił aż 74,5 m² i wzrósł w stosunku do poprzednich lat o 0,1 m². Rzetelni deweloperzy, przygotowując swoje projekty nowoczesnych mieszkań, biorą te dane statystyczne pod uwagę, tworząc mieszkania przestronne i komfortowe.

Przeczytaj również