Poznaj nasze inwestycje

Unieś się na fali nowoczesnej
architektury i zamieszkaj
w jednej z naszych inwestycji

Jaki jest idealny układ pomieszczeń w mieszkaniu?

Strona główna » Blog » Jaki jest idealny układ pomieszczeń w mieszkaniu?
Jaki jest idealny układ pomieszczeń w mieszkaniu?

Spis treści

Aby w mieszkaniu wszystkim żyło się funkcjonalnie i aby było ono ergonomiczne, potrzebne jest dobre rozplanowanie poszczególnych jego pomieszczeń. Projektując wnętrza, trzeba więc wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, w tym indywidualne potrzeby domowników. Na czym polega funkcjonalny układ mieszkania? Jaki powinien być idealny układ pomieszczeń w domu? Odpowiadamy!

Co to jest układ funkcjonalny pomieszczeń?

Układ funkcjonalny mieszkania określa przede wszystkim przestrzenne usytuowanie poszczególnych elementów zarówno architektonicznych, jak i wyposażenia wnętrza. Na przygotowanym przez architekta rzucie mieszkania z góry widać, gdzie rozlokowane będą:

między innymi:

  • poszczególne pomieszczenia,
  • ściany,
  • meble,
  • sprzęt należący do kategorii dużego AGD.

Istotne jest, by taki rzut mieszkania przygotowany był w odpowiedniej skali, dzięki czemu będzie można mieć całkowity ogląd tego, jak będzie wyglądało całościowo mieszkanie.

Układ mieszkania powinien być planowany z wybranymi już większymi elementami należącymi do mebli czy sprzętów kuchennych. Planowany układ pomieszczeń w mieszkaniu musi uwzględniać większość wyposażenia.

Układ pomieszczeń – czemu jest tak ważny?

Choć elementy takie jak meble, lodówka czy inne urządzenia można po czasie zmienić lub spróbować przestawić w inne miejsce, o tyle trudniej będzie zmienić sam zaplanowany we wstępnej fazie układ pomieszczeń w mieszkaniu. WIelkość wnętrz, ich kształt, wzajemne relacje, odległość jednego od drugiego będą rzutowały na późniejsze życie wszystkich domowników. Układ funkcjonalny mieszkania musi uwzględniać więc między innymi lokalizację drzwi i okien, a także rozłożenie instalacji np. sanitarnych.

Dlaczego idealny układ pomieszczeń w domu jest tak ważny? To od tego zależy przede wszystkim wygoda użytkowania poszczególnych pomieszczeń. Jednak to nie wszystko. Układ pomieszczeń określa, jak można z wnętrza korzystać i co w nim robić, a czego nie. Kuchnia zamknięta nie będzie na przykład sprzyjała organizowaniu spotkań w większym gronie, a oddzielne wnętrze wydzielone na biuro spowoduje, że pojawi się przestrzeń idealna do pracy. Planując układ funkcjonalny mieszkania, trzeba mieć więc na względzie bardzo wiele kwestii.

Układ pomieszczeń w mieszkaniu – strefa nocna i dzienna

Aby mieszkanie było funkcjonalne i dobre do mieszkania dla wszystkich domowników, należy mieć na uwadze podział wnętrz na strefę dzienną i nocną. Warto, aby pomieszczenia te były w niejakim oddaleniu od siebie – np. część do wypoczynku na poddaszu lub w wydzielonym skrzydle domu parterowego. Taki podział sprawi, że każdy w domu będzie czuł się komfortowo – odnajdzie w nim miejsce zarówno na codzienne aktywności, jak i spotkania z całą rodziną, a także na potrzebny każdemu spokój i wyciszenie.

Funkcjonalny pokój dzienny – gdzie go umieścić?

Układ funkcjonalny mieszkania powinien uwzględniać też jak najlepsze usytuowanie salonu, czyli pomieszczenia, w którym najczęściej toczy się codzienne życie domowników. Planując usytuowanie salonu, najważniejszą kwestią będą osobiste preferencje, a także styl życia, jaki się prowadzi. Rodziny z małymi dziećmi docenią przestrzeń do wspólnej zabawy i dodatkowe schowki na potrzebne rzeczy. Z kolei pary bezdzietne, które prowadzą bogate życie towarzyskie, zyskają na takim planowaniu, które np. uwzględnia połączenie salonu z kuchnią.

Warto też wziąć pod uwagę to, czy w układ mieszkania obejmuje dodatkowe przestrzenie np. na jadalnię. Jeśli nie, trzeba takie miejsce wygospodarować właśnie w salonie.

Jak zmienić układ pomieszczeń w domu?

Okazuje się, że niekiedy układ mieszkania wymaga zmian, które mogą obejmować połączenie co najmniej dwóch przestrzeni w jedną. Jak zmienić układ pomieszczeń w domu? Pierwszym krokiem będzie ustalenie, czy planowane prace będą zaliczać się do remontowych, czy już budowlanych.

Najpopularniejszym pomysłem na zmianę układu pomieszczeń jest połączenie kuchni z salonem i uzyskanie dzięki temu pomieszczenia przestronnego, widnego, wygodnego. Osoby, które interesuje nowe mieszkanie w Gdańsku, chcą kupić mieszkania w Gdańsku Jasień czy szukają mieszkania na sprzedaż w Trójmieście, mogą zapoznać się z ofertą firmy deweloperskiej Proneko. Oferujemy jedynie mieszkania funkcjonalne, odpowiadające potrzebom mieszkańców, usytuowanych w topowych lokalizacjach.

Przeczytaj również