Poznaj nasze inwestycje

Unieś się na fali nowoczesnej
architektury i zamieszkaj
w jednej z naszych inwestycji

Dlaczego warto kupić mieszkanie w stanie deweloperskim? 

Spis treści

Rynek pierwotny i wtórny jest bardzo bogaty w możliwości mieszkaniowe. Ten pierwszy oferuje gamę mieszkań w stanie deweloperskim. 

Mieszkanie w stanie deweloperskim – co to znaczy?

Na wstępie warto wyjaśnić sobie czym w ogóle jest tak zwany stan deweloperski mieszkania oraz czym różni się od wykończenia pod klucz. Pojęcia teoretycznie powszechnie znane, często używane, jednak nie przez wszystkich dobrze interpretowane. Warto wiedzieć, że stan deweloperski to standard, w jakim zwykle zastaniemy lokal zakupiony na rynku pierwotnym. Stan deweloperski powinien umożliwiać rozpoczęcie prac wykończeniowych.

Zakłada się, że lokal oddany jako mieszkanie lub dom w stanie deweloperskim to pomieszczenie z gotowymi tynkami i posadzkami. Dodatkowo w takim mieszkaniu powinieneś mieć rozprowadzone instalacje. W skrócie stan deweloperski powinien umożliwić Ci podjęcie natychmiastowych prac wykończeniowych jak malowanie, kładzenie posadzki, instalację urządzeń AGD oraz montaż mebli pod zabudowę. 

Jak wygląda mieszkanie w stanie deweloperskim?

Najczęściej stan deweloperski obejmuje: 

– wylewkę na podłodze, 

– instalacje i przyłącza elektryczne, często są zakończone gniazdami i włącznikami, 

– instalacje wodnokanalizacyjne i odpływy, 

– instalacje grzewcze, wentylację i grzejniki,

– tynki na ścianach, często ściany są również malowane białą farbą, 

– płytki na balkonie, 

– okna i drzwi wejściowe – w zależności od dewelopera drzwi mogą różnić się jakością. 

Koniecznie sprawdź z jakich elementów zostały wykonane okna i drzwi w Twoim nowym domu, 

– parapety wewnętrzne i zewnętrzne, 

– domofon i alarm – tutaj również warto zwrócić uwagę na ile nowoczesne i innowacyjne rozwiązania zastosował deweloper. 

Wykończenie pod klucz to mieszkanie oddane w stanie, w którym nie trzeba przeprowadzać żadnych prac remontowych. Jest gotowe dla nowych lokatorów do natychmiastowego wprowadzenia się. Wykończone pod klucz może być mieszkanie z rynku wtórnego, czyli mieszkania z drugiej ręki, które już było zamieszkiwane przez innych lokatorów i z jakichś powodów chcą się go aktualnie pozbyć. 

Czy warto kupić mieszkanie w stanie deweloperskim?

Czy w takim razie znając równice oraz mając pogląd na temat tego, co zastaniesz w mieszkaniu w stanie deweloperskim, czy opłaca się je kupić? Oczywiście ma to swoje wady i zalety. Rozwiejmy zatem Twoje wątpliwości. 

Skupmy się na początek na minusach.  Z pewnością jednym z nich jest fakt, że nie możesz wprowadzić się do swojego nowego mieszkania tuż po odbiorze kluczy. A często kupując coś nowego, jesteśmy bardzo niecierpliwi i chcielibyśmy mieć to od razu. Tutaj konieczne będzie zaplanowanie kolejności prac, które muszą zostać wykonane oraz koordynowanie ich na każdym etapie. Będziesz musiał rozeznać się w cenie materiałów, zdecydować o wystroju każdego z pomieszczeń, zaprojektować ich układ i design. 

Z drugiej strony pojawiają się zalety tej sytuacji. I jest ich zdecydowanie więcej! Przede wszystkim kupując mieszkanie w stanie deweloperskim zapłacisz za nie mniej, niż za to z rynku wtórnego. Co więcej masz totalny wpływ na wszystko, możesz nawet zaplanować układ pomieszczeń, dodać lub usunąć ścianę lub nawet totalnie przearanżować zaplanowany wcześniej układ. Jeśli potrafisz wykonać samodzielnie niektóre z czynności, jak np. położenie paneli, czy pomalowanie ścian, z pewnością zaoszczędzisz dużo pieniędzy, a to jest chyba podstawa decyzji o zakupie mieszkania, gdyż na każdym etapie pojawiać się będą koszty. 

Musisz dobrze je zaplanować, żeby zmieścić się w budżecie. Ostatnim, najważniejszym powodem, dla którego warto wybrać standard deweloperski jest fakt, że masz wpływ na ostateczne wykończenie mieszkania. Możesz wybrać wszystko co Ci się podoba, od koloru kafelków, przez ściany po sofę. Nie będziesz musiał martwić się też co zastaniesz w mieszkaniu z rynku wtórnego, co zataił przez Tobą poprzedni właściciel. Tutaj jesteś właścicielem i samodzielnie kreujesz rzeczywistość wokół siebie i to jest ta piękna wolność, która pozwala również na spełnienie marzeń.    

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Jak kupic mieszkanie od dewelopera?

Jeśli podjąłeś już decyzję, że warto skupić się na mieszkaniach w stanie deweloperskim przy wyborze nowej nieruchomości, musisz pamiętać, że to co zastaniesz w mieszkaniu, które odbierzesz będzie miało wpływ na to, ile pieniędzy będziesz musiał wydać na jego wykończenie, dlatego dokonując wyboru co do dewelopera bardzo dobrze się zastanów, na czym Ci zależy i jakimi wartościami się kierujesz. 

Zanim podpiszesz umowę z deweloperem, najpierw zapoznaj się z informacjami jakie elementy i z czego wykonane zastaniesz przy odbiorze nieruchomości. Mają one duży wpływ na użytkowanie lokalu na przestrzeni lat. 

Odbierając swoje nowe mieszkanie w stanie deweloperskim koniecznie udaj się z osobą doświadczoną w temacie budowlanki i wykończenia mieszkań. Pomoc fachowca może okazać się nieoceniona przy weryfikacji czy ściany i podłogi zostały położone prosto, czy grzejniki są odpowiednio przymocowane oraz czy okna są szczelne. 

Warto skupić się na choćby najmniejszym szczególe, żeby później nie dokładać sobie pracy w czasie trwania prac wykończeniowych. 

Czy wiesz, że przysługuje Ci prawo do zgłoszenia błędów, do których deweloper musi się odnieść w ciągu 14 dni od zaraportowania? Jeśli rozpatrzy je pozytywnie jest zobowiązany zająć się ich naprawą. 

Niektórzy deweloperzy oferują tzw. biały montaż. Zazwyczaj obserwujemy to w inwestycjach o podwyższonym standardzie. Z czym wtedy się spotkasz? Z dodatkowymi udogodnieniami! Deweloper odda Ci mieszkanie, w którym podłączone będą już urządzenia sanitarne takie jak prysznic, wanna, toaleta, zlew. Tego typu rozwiązania mogą znacznie przyspieszyć prace wykończeniowe świeżo zakupionego mieszkania w stanie deweloperskim. 

Analizując wszystkie za i przeciw łatwo dojść do wniosku, że zakup mieszkania w stanie deweloperskim ma więcej zalet, niż wad. Przemawiają za tym: niższa cena, pełna decyzyjność w temacie układu pomieszczeń, możliwość zaplanowania wystroju i designu całego mieszkania. 

Przeczytaj również